Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τα πρωταθλήματα και το κύπελλο της ΕΠΣΚ (Φώτο - Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ερασιτεχνικό
- Εκτύπωση
Πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Πέμπτης σε αίθουσα του ξενοδοχείου "Κιέριον" στην Καρδίτσα, η κλήρωση για τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα ποδοσφαίρου του νομού μας καθώς και για το θεσμό του κυπέλλου.
Στην εκδήλωση παρέστησαν οι νεοκλεγέντες Δήμαρχοι, Καρδίτσας Κος Φ. Αλεξάκος και Σοφάδων Κος Αθ. Σκάρλος και οι οποίοι έκαναν ένα σύντομο χαιρετισμό πριν την έναρξη της κλήρωσης. Ακολούθησε μια μικρή γνωριμία με τη νέα ιστοσελίδα της Ένωσης από εκπρόσωπο της εταιρείας που την δημιούργησε, μια σύντομη ομιλία από τον εκπρόσωπο Μπ. Παπαδόπουλο της εταιρείας χορηγού teampro και η τοποθέτηση από τον πρόεδρο της ΕΠΣΚ Μανώλη Παλάσκα για τη νέα σεζόν.
Σημαντικό επίσης ότι κάθε σωματείο παρέλαβε μία δωρεάν τσάντα με ιατροφαρμακευτικό υλικό, προσφορά ανώνυμου χορηγού και μέσω της εταιρείας teampro, ενώ η ίδια εταιρεία δεσμεύθηκε να ντύσει τη νέα σεζόν τις μικτές ομάδες της Ένωσης αλλά και την ομάδα γυναικών των Ελπίδων Καρδίτσας που διακρίνεται στο πρωτάθλημα της Α΄Εθνικής γυναικών.
Ο πρόεδρος της ΕΠΣΚ Μανώλης Παλάσκας στην ομιλία του εξήρε την συνεργασία με τους Δήμους για την καλή κατάσταση των περισσοτέρων γηπέδων. Στη συνέχεια αναφέρθηκε στο κρίσιμο έργο της τράπεζας αίματος της Ένωσης ζητώντας να αγκαλιαστεί ακόμα περισσότερο από τον φίλαθλο κόσμο ενώ παράλληλα έκανε γνωστή την πρόθεση για διοργάνωση ημερίδας σε συνεργασία με την Περιφέρεια με θέμα την παροχή πρώτων βοηθειών μέσα στους αγωνιστικούς χώρους.
Ο Κος Παλάσκας αναφέρθηκε επίσης στην εταιρεία χορηγό της Ένωσης ευχαριστώντας την που θα ντύσει τις μικτές ομάδες της Ένωσης και την ομάδα γυναικών της Ακαδημίας Ελπίδες Καρδίτσας η οποία όπως έκανε γνωστό την φετινή σεζόν θα έχει επιπλέον να λαμβάνει 165 ευρώ στους αγώνες μέσω της ΕΠΟ που θα στηρίξει με περισσότερες δυνάμεις το γυναικείο ποδόσφαιρο.
Ο Κος Παλάσκας αναφέρθηκε επίσης στο ποσό των 38.000 ευρώ που εκκρεμεί να δοθεί στα σωματεία του νομού με τον ίδιο να έχει κάνει τις απαραίτητες επαφές με το αρμόδιο υπουργείο και εξέφρασε την πεποίθηση ότι θα μπορέσουν να βρεθούν και άλλοι πόροι μέσω χορηγιών που θα αποδοθούν στη συνέχεια στα σωματεία - μέλη.
Ολοκληρώνοντας την ομιλία του ο πρόεδρος της ΕΠΣΚ επέστησε την προσοχή των παραγόντων των σωματείων στις μεταγραφές που γίνονται λέγοντας πως υπάρχουν κρούσματα μεταγραφών παικτών από επαγγελματικά σωματεία σε ερασιτεχνικά ενώ όλοι γνωρίζουμε ότι οι ερασιτεχνικές ομάδες είναι οι τροφοδότες των επαγγελματικών σωματείων.
Δείτε το βίντεο που ακολουθεί από την κλήρωση στο ξενοδοχείο "Κιέριον"
Για το θεσμό του κυπέλλου πραγματοποιήθηκε πρώτα η κλήρωση από την πρώτη φάση όπου και θα μετέχουν 22 ομάδες (11 ζευγάρια) έως και τον τελικό της διοργάνωσης με διαδοχικές νοκ άουτ αναμετρήσεις.
Το ξεκίνημα για το κύπελλο θα γίνει το Σαββατοκύριακο 30 και 31 Αυγούστου με το ακριβές πρόγραμμα να ανακοινώνεται από την διοργανώτρια τις επόμενες ημέρες.
Τα ζευγάρια της α' φάσης του κυπέλλου:
1. Α.Σ. Διγενής - Ηρακλής Σοφάδων
2. Α.Ο. Μυρίνης - Δόξα Μητρόπολης
3. Ατρόμητος Γεωργικού - ΑΟΚ Πάμισσος
4. Α.Ο. Καρδίτσα - Α.Ε. Καππαδοκικού
5. Α.Σ. Σώκρατες - Δόξα Μάρκου
6. Ατρόμητος Παλαμά - Ν. Νίκη Καμινάδων
7. Αετός Αγ. Θεοδώρου - Α.Ο. Σελλάνων
8. Δόξα Μασχολουρίου - Α.Ο. Ασπίδα
9. Α.Ο. Προδρομιακός - Α.Ε. Μουζακίου
10. Ηρακλής Καρδ/λας - Απόλλων Μακρυχωρίου
11. Α.Ο. Διαγόρας - Α.Ε. Λεονταρίου
* Οι υπόλοιπες ομάδες περνούν χωρίς αγώνα στην Β' Φάση του θεσμού.
Η κλήρωση για την Β΄φάση του κυπέλλου
12. Κεραυνός φράγκου - Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός Ματαρ.
13. Α.Ο. Κρανέας - Π.Ο. Παλαμαϊκής
14. Νικητής 7 - Νικητής 2
15. Α.Σ. Ηφαιστος - Α.Ε. Δάφνη
16. Α.Ο. Φυλακτής - Α.Ο. Αστέρας
17. Νικητής 8 - Θύελλα Ριζοβουνίου
18. Α.Ε. Καρποχωρίου - Νικητής 9
19. Αστηρ Βλοχού - Α.Σ. Ενιππέας
20. Α.Ο. Κυψέλης - Νικητής 11
21. Α.Σ.Μ. Καραϊσκάκης - Α.Ε. Ψαθοχώρας
22. Α.Σ. Κένταυρος Ανάβρας - Α.Ο. Ελπίδα Αγ. Γεωργίου
23. Νικητής 6 - Νικητής 10
24. Θεσσαλικός Γοργοβιτών - Νικητής 1
25. Νικητής 3 - Α.Ο. Ταυρωπός
26. Α.Ο. Φύλλου - Νεφέλη Καλλιθήρου
27. Νικητής 5 - Νικητής 4
Η κλήρωση για την Γ΄φάση του κυπέλλου
28. Νικητής 27 - Νικητής 24
29. Νικητής 26 - Νικητής 14
30. Νικητής 22 - Νικητής 25
31. Νικητής 21 - Νικητής 13
32. Νικητής 16 - Νικητής 23
33. Νικητής 19 - Νικητής 18
34. Νικητής 20 - Νικητής 15
35. Νικητής 17 - Νικητής 12
Η κλήρωση για τα προημιτελικά του κυπέλλου
36. Νικητής 34 - Νικητής 31
37. Νικητής 28 - Νικητής 33
38. Νικητής 30 - Νικητής 29
39. Νικητής 32 - Νικητής 35
Η κλήρωση για τα ημιτελικά του κυπέλλου
40. Νικητής 36 - Νικητής 37
41. Νικητής 38 - Νικητής 39
Το ζευγάρι του τελικού
42. Νικητής 40 - Νικητής 41
Για το πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΚ η πρώτη αγωνιστική στις 13 Σεπτεμβρίου θα έχει τις ακόλουθες αναμετρήσεις:
Α.Ο. Σελλάνων - Α.Ο. Καρδίτσα
Α.Ο.Κ. Πάμισσος - Α.Ο. Aστέρας
Α.Ο. Μυρίνης - Απόλλων Μακρυχωρίου
Α.Ε. Λεονταρίου - Ηρακλής Καρδ/λας
Αετός Αγ. Θεοδώρου - Α.Ε. Kαππαδοκικού
Ατρόμητος Παλαμά - Α.Ο. Διαγόρας Aμπελικού
Α.Ο. Ταυρωπός - Ηρακλής Σοφάδων
Α.Σ. Διγενής - Α.Ο. Kυψέλης
Για να δείτε το πλήρες πρόγραμμα για την Α' ΕΠΣΚ, κάντε κλικ εδώ .
Για το πρωτάθλημα της Α1' ΕΠΣΚ η πρώτη αγωνιστική 13 Σεπτεμβρίου θα έχει τις ακόλουθες αναμετρήσεις:
Α.Ο. Aσπίδα - Α.Ε. Δάφνη
Α.Σ. Σώκρατες - Δόξα Mητρόπολης
Α.Σ. Νεφέλη Καλλ. - Δόξα Mάρκου
Δόξα Mασχολουρίου - Α.Ε. Μουζακίου - Αργιθέας
Α.Σ.Μ. Καραϊσκ. Μαυρομ. - Α.Ο. Φύλλου
Α.Ο. Προδρομιακός - Α.Ο. Ελπίδα Αγ. Γεωργίου
Ατρόμητος Γεωργικού - Α.Ε. Kαρποχωρίου
Ν. Νίκη Καμινάδων - Α.Σ. Ήφαιστος
Για να δείτε το πλήρες πρόγραμμα για την Α1' ΕΠΣΚ, κάντε κλικ εδώ .
Για το πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣΚ - 1ος όμιλος η πρώτη αγωνιστική 13 -14 Σεπτεμβρίου θα έχει τις ακόλουθες αναμετρήσεις:
Π.Ο.Μ. Θεσσαλικός Ματαρ. - Δόξα Αμπέλου
Άρης Αγ. Παρασκευής - Αετός Καλλιφωνίου
Α.Σ. Aχλαδιάς - Α.Ε. Ρούσσου
Άρης Φίλιας - Π.Ο. Αστέρας Δασοχωρίου
Α.Ο. Mελισσοχωρίου - Α.Ε. Kένταυρος Ανάβρας
Π.Ο. Παλαμαϊκής - Α.Σ. Ενιππέας
Δόξα Παλιουρίου - Αστήρ Bλοχού
Για να δείτε το πλήρες πρόγραμμα της Β' ΕΠΣΚ - 1ος όμιλος, κάντε κλικ εδώ .
Για το πρωτάθλημα της Β' ΕΠΣΚ - 2ος όμιλος η πρώτη αγωνιστική 13 -14 Σεπτεμβρίου θα έχει τις ακόλουθες αναμετρήσεις:
Α.Ο. Φυλακτής - Kεραυνός Φράγκου
Αίας Mαραθέας - Α.Ε. Ψαθοχώρας
Άρης Καρδίτσας - Φωτ. Αστήρ Μαγουλίτσας
Ολυμπιακός Παλ/σίου - Aκαδημία Ποδοσφαίρου Καρδίτσας
Α.Ο. Κρανέας - Α.Ο. Αγναντερού
Θύελλα Ριζοβουνίου - Α.Σ. Πλαστήρας
Α.Ο. Μορφοβουνίου - Α.Σ. Aπιδιάς
Για να δείτε το πλήρες πρόγραμμα της Β' ΕΠΣΚ - 2ος όμιλος, κάντε κλικ εδώ .
Για το πρωτάθλημα της Γ' ΕΠΣΚ η πρώτη αγωνιστική 27 -28 Σεπτεμβρίου θα έχει τις ακόλουθες αναμετρήσεις:
Θεσσαλικός Γοργοβιτών - Ακαδ. Ταυρ. "Ο Φωστήρας"
Mαυραϊκή - Ακαδημία Ορφέας
Α.Σ. Αναγέννηση 2014 - Kεραυνός Σταυρού
Α.Ε. Μενελαΐδα - Αστροναύτης Γελάνθης
Α.Σ. Κρόνος - Ακαδημία Eλπίδες Καρδίτσας
Ατρόμητος Πτελοπούλας - Αίας Καρποχωρίου
Απόλλων Aρτεσιανού - Α.Σ. Ασκληπιός
Α.Ο. Mαγούλας - Ερμής Μαυραχάδων 2014
Για να δείτε το πλήρες πρόγραμμα για την Γ' ΕΠΣΚ, κάντε κλικ εδώ .